PHU Admarbud Mariusz Morżak

PHU Admarbud
Mariusz Morżak

Karmelkowa 41 paw. 11
52-437 Wrocław

kom. 501-327-952

Program „Mój prąd 5.0”

Mój Prąd to cykl programów rządowych skierowany do osób fizycznych, który ma poprawić efektywność energetyczną domów, a także zwiększyć produkcję energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznej w Polsce. Nabór wniosków do piątej edycji programu – Mój Prąd 5.0 ruszył 22 kwietnia 2023 roku i potrwa do 22 grudnia 2023 roku. Dowiedz się, czy możesz zostać beneficjentem, jakie zmiany w programie Mój Prąd zostały wprowadzone i co zrobić, by uzyskać dofinansowanie.

Odnawialne źródła energii – tzw. OZE – pozwalają m.in. na produkcję prądu z niemal nieograniczonych zasobów energii. Jednym z nich jest promieniowanie słoneczne. Wystarczy zamontowana na dachu domu lub garażu mikroinstalacja fotowoltaiczna (inaczej instalacja PV), by energia słoneczna zamieniła się w energię elektryczną. To jeden ze sposobów na czystsze powietrze (brak spalin emitowanych przez elektrownię), niezależność energetyczną i niższe rachunki. W 2023 roku 1 kWh prądu kosztuje średnio 0,94-1,03 zł, co daje w najtańszym wypadku 188 zł miesięcznie (przy założeniu, że miesięczne zużycie prądu wynosi 200 kWh). Jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną, która całkowicie spełnia zapotrzebowanie Twojego domu na prąd elektryczny, nie wydajesz tej kwoty – co w skali roku daje spore oszczędności.

Program Mój Prąd – zasady i przeznaczenie dotacji

Nabór wniosków do piątej edycji rozpoczął się 22 kwietnia 2023 roku, natomiast data jego zakończenia podana jest na 22 grudnia 2023 roku.

Budżet dla tej edycji ma wynieść 955 000 zł. Natomiast dofinansowanie ma być udzielane w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż:

 1. Mikroinstalacja fotowoltaiczna: 6 000 zł (tylko grupa 1 i 2 Wnioskodawców);
 2. Mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe:
  • 7 000 zł (grupa 1 i 2 Wnioskodawców);
  • 3 000 zł (grupa 3 Wnioskodawców).
 3. Urządzenia dodatkowe:
  • Magazyn ciepła/urządzenie grzewcze:
   1. Magazyn ciepła: 5 000 zł;
   2. Gruntowe pompy ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda: 28 500 zł;
   3. Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400 zł;
   4. Pompa ciepła powietrze/woda: 12 600 zł;
   5. Pompy ciepła typu powietrze/powietrze: 4 400 zł;
  • Magazyn energii elektrycznej: 16 000 zł;
  • System zarządzania energią HEMS/EMS: 3 000 zł;
  • Kolektory słoneczne c. w. u.: 3 500 zł.

Jak zostało już wcześniej wspomniane, dofinansowanie do fotowoltaiki wynosi obecnie 6 000 zł. Jeśli chcesz zwiększyć je o dodatkowy 1 000 zł, postaw na instalację fotowoltaiczną połączoną z innym urządzeniem, na przykład z pompą ciepła. W takim przypadku dopłata wyniesie 7 000 zł.

Co jeszcze wiemy o programie?

Z programu Mój Prąd 5.0 będą mogli skorzystać:

 • rozliczający się w systemie net-billing, którzy nie skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej;
 • rozliczający się w systemie opustów net-metering, którzy nie skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej;
 • rozliczający się w systemie net-metering, którzy już skorzystali z dofinansowania na fotowoltaikę, ale przeszli na rozliczenia w systemie net-billing.

Jeśli Twoja instalacja fotowoltaiczna ma dobrych kilka lat, a Ty skorzystałeś już z dofinansowania programu Mój Prąd i rozliczasz się w systemie opustów, możesz zyskać dodatkowe 3 000 zł dofinansowania. Wystarczy, że zdecydujesz się na inwestycję w pompę ciepła i przejdziesz na wspomniany nowy system rozliczania fotowoltaiki – net-billing.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie poprzednimi edycjami programu, czas oczekiwania na rozpatrzenie prawidłowo złożonego wniosku ma wynosić od 90 do 300 dni roboczych.

Poznaj zasady i korzyści płynące z poprzednich edycji programu Mój Prąd

Dlaczego warto złożyć wniosek do programu Mój Prąd?

Udział w programie Mój Prąd to sposób na zwiększenie budżetu Twojej rodziny. Dzięki możliwości dofinansowania produkcji ekologicznej energii masz szansę na pokrycie nawet połowy kosztów, które wiążą się z zakupem i instalacją fotowoltaiki.

Koszty eksploatacji instalacji PV nie są duże – energia elektryczna powstaje automatycznie, a urządzenia są niemal bezawaryjne i posiadają dużą żywotność. Ponadto fotowoltaika zredukuje Twoje rachunki za prąd niemal do zera.

Co zyskujesz dzięki udziałowi w programie Mój Prąd?
 • Zwrot do 50% kosztów za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.
 • Poprawę efektywności energetycznej, wyższą wartość nieruchomości i darmowy prąd.
 • Niezależność energetyczną.

Pamiętaj również o korzyściach ekologicznych w postaci mniejszej emisji spalin. Dzięki temu poprawi się jakość powietrza – a to zysk nieprzekładalny na pieniądze, który będziesz odczuwać w kolejnych latach.

Chcesz jeszcze bardziej wspomóc walkę ze smogiem? Pobierz e-book Czyste Powietrze i przekonaj się, jak to zrobić.

Mój Prąd – dla kogo przeznaczony jest program?

Program Mój Prąd jest skierowany do osób fizycznych, które wytwarzają prąd na własne potrzeby i są stroną umowy przyłączeniowej zawartej z elektrownią (taka umowa reguluje kwestie związane z wprowadzeniem wytworzonego prądu do sieci energetycznej). Oznacza to, że zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej powinien się odbyć jeszcze przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Aby zostać beneficjentem programu Mój Prąd, podczas składania wniosku należało ukończyć następujące czynności:

 • zakup i montaż instalacji PV,
 • podpisanie dwustronnej umowy z dystrybutorem energii elektrycznej,
 • zainstalowanie licznika dwukierunkowego.

Program nie przewiduje dofinansowania na zmianę mocy urządzeń fotowoltaicznych zainstalowanych wcześniej ani zabezpieczeń do kredytów pobranych w tym celu.

Jako beneficjent programu Mój Prąd wyrażasz zgodę na ewentualną kontrolę instalacji w okresie 3 lat od wypłaty dofinansowania.

Mój Prąd 5.0 stawia także wymóg dla beneficjentów – jest nim konieczność postawienia tablicy informacyjnej o treści „Inwestycja proekologiczna wsparta w programie Mój Prąd” wraz z odpowiednimi 4 logotypami. Musi być ona umieszczona w widocznym miejscu, jak np. ogrodzenie bądź elewacja domu. Powinna mieć konkretne wymiary – najlepiej format A3 (420 mm × 297 mm), minimalny to natomiast A4 (297 mm × 210 mm).

Program Mój Prąd wniosek – jak go złożyć i uzyskać dofinansowanie?

Wysłanie zgłoszenia do programu Mój Prąd jest proste. Jeśli spełnisz powyższe warunki, uruchom Generator wniosków o dofinansowanie. Nie wiesz, jak uzupełnić poszczególne pola? NFOŚiGW ma dla Ciebie instrukcję składania wniosku online.

Do wniosku należy dołączyć:

 • fakturę za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej,
 • dowód zapłaty faktury,
 • dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego z danymi identyfikacyjnymi umowy kompleksowej (wzór dokumentu znajdziesz na stronie NFOŚiGW).

W tej edycji programu, podobnie jak w poprzedniej, wnioski papierowe dokumenty do programu Mój Prąd nie są przyjmowane. Wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Gdy Twój wniosek zostanie rozpatrzony, zostaniesz o tym poinformowany e-mailem. Odrzucony dokument będziesz mógł złożyć ponownie, jeśli usuniesz powód odrzucenia.


Jesteś zainteresowany programem lub chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami!